Plave bobice Naupare – borovnice proizvedene po sistemu Global G.A.P.
Ovih dana u Facebook grupi Malih proizvođača hrane u Srbiji raste potražnja za smrznutim voćem. Među najtraženijima je i borovnica. Plava bobica koja nas danas vodi u mesto Naupare kod Kruševca. Svoju priču sa nama podelio je Dušan Zamahajev.
– Borovnicu smo posadili u decembru 2019. Ideja je nastala još 2017. godine, ali sa početkom realizacije krenuli smo godinu dana kasnije, 2018. Tada smo započeli pripremu zemljišta za sadnju borovnice. Borovnica je jedna od najzdravijih biljaka koja ima ogromne benefite za organizam. Ono što nas je iznenadilo je to da je borovnicu moguće saditi na nižim nadmorskim visinama. To nismo znali ranije.
Benefiti konzumiranja borovnice
Dušan je sa nama podelio i neke od najvažnijih benefita borovnice:
- Bogate antioksidantima: Borovnice su izuzetno bogate antioksidantima, posebno antocijaninima, koji pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i mogu smanjiti rizik od razvoja različitih bolesti.
- Poboljšavaju zdravlje srca: Redovno konzumiranje borovnica može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti zahvaljujući njihovom pozitivnom uticaju na krvni pritisak i holesterol.
- Podrška zdravlju mozga: Istraživanja su pokazala da borovnice mogu poboljšati kognitivne funkcije, usporiti starenje mozga i mogu biti korisne u prevenciji neuroloških poremećaja kao što je Alchajmerova bolest.
- Protivupalna svojstva: Zbog visokog sadržaja antioksidanata, borovnice imaju protivupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju rizika od hroničnih bolesti.
- Podrška zdravlju varenja: Bogate su dijetalnim vlaknima, što je korisno za zdravlje digestivnog sistema i može pomoći u prevenciji zatvora.
- Pomoć u kontroli telesne težine: Niskokalorične su i visoke u vlaknima, što ih čini odličnom opcijom za one koji pokušavaju da održe ili smanje telesnu težinu.
- Poboljšanje zdravlja kože: Antioksidanti u borovnicama mogu pomoći u zaštiti kože od oštećenja uzrokovanih suncem, zagađenjem i starenjem.
- Podrška zdravlju očiju: Borovnice su povezane sa smanjenjem rizika od degeneracije makule, stanja koje može dovesti do gubitka vida.
- Regulacija šećera u krvi: Istraživanja pokazuju da borovnice mogu imati korisne efekte na regulaciju šećera u krvi, što je posebno važno za osobe sa dijabetesom.
Ono što je jako interesantno je to da neki od ljudi koji imaju dijabetes jedu našu borovnicu u toku berbe svakodnevno i šećer im je tad u optimalnim vrednostima.
Osim samih benefita borovnice, najvažniji faktor je bila zapravo analiza zemljišta koja je pokazala da je naša zemlja odlična za uzgoj borovnice (sam sastav i pH vrednost).
Sistem Global G.A.P
- Šta je najvažnije znati da bi se proizvela kvalitetna i zdrava borovnica?
– Mi smo pričali sa poljoprivrednim inžinjerima koji su nam preporučili da uvedemo sistem kvaliteta Global G.A.P, radi kontrole samog načina uzgajanja, branja i zaštite biljaka.
- Zašto je značajan Global Gap?
– Global GAP je međunarodno priznati standard za poljoprivrednu proizvodnju koji garantuje sigurnost hrane, kao i održivost i poštovanje najboljih praksi u uzgoju voća i povrća. Naša borovnica je prošla stroge kontrole i ispunila sve zahteve ovog sertifikata.
Ono sto je najznačajniji deo Global GAP-a je sam sistem kvaliteta koji mora biti uspostavljen (sa akcentom na sistem).
Pošto mi po struci nismo poljoprivrednici, ono što nam je mnogo značilo je to da nas je neko uputio kako da sistematično proizvodimo zdravu i kvalitetnu borovnicu.
- I šta Vam je doneo?
– Doneo nam je sistem rada i analize kako bi svi bili sigurni da je borovnica koju proizvodimo kvalitetna i zdrava. Pre uvođenja Global GAP-a mi smo se trudili da sami radimo potrebne analize. Ali tada nismo znali šta sve postoji i šta sve može da utiče na sam kvalitet borovnice kao i šta mi sami treba da uradimo kako bi sprečili neke potencijalne neregularnosti.
Briga o borovnici tokom uzgoja
- Koliko vremena iziskuje briga o ovoj biljci?
– U toku godine ima par većih poslova, kao što je zimsko rezanje u februaru, zatim rezanje pred berbu, maj mesec. Berba podrazumeva mesec dana skoro svakodnevnog rada, a tu je i plevljenje oko biljaka. Uz to, potrebno je skoro svakodnevno zalivanje. Mi to radimo pomoću sistema kap po kap od aprila do oktobra, kao i prskanje u određenim intervalima radi prihrane i zaštite.
- Da li u Srbiji postoji konkretno područje gde je proizvodnja najuspešnija?
– Zavisi dosta od sorte same borovnice. Sorta koju smo mi posadili (Duke) na području gde smo posadili (Naupare) obično stiže malo kasnije nego u ostatku Srbije. Zbog toga imamo nižu otkupnu cenu. Cena sorte Duke kreće visoko i onda se spusta kako traje berba. Sa ovom sortom, po onome sto smo do sada čuli, najbolje prolaze zasadi u okolini Šapca, jer im borovnica stiže ranije, pa je samim tim i otkupna cena viša.
Bobičasti džem od borovnice
- Ko sve učestvuje u uzgoju i proizvodnji?
– Učestvuje moj otac Zoran, brat Nikola, tetka Biljana i ja.
- Da li je proizvodnja i plasiranje nečiji ostvareni san?
– Oduvek smo hteli da imamo zajedničku prozivodnju. Ono što nam se dodatno jako svidelo u proizvodnji borovnice je, osim boravka u prirodi, i sama prerada borovnice od koje za sad imamo proizvodnju džema. A uskoro se nadamo i proizvodnji sokova.
- Kako kupci reaguju na džem od borovnice?
– Kupcima se najčešće jako sviđa to što se u džemu osećaju baš bobice borovnice. To smo postigli tako što smo borovnicu kuvali u vakuumu tako da bobice naprsnu prilikom kuvanja. Tme se dobije konzistencija takva da se bobice osećaju u svakom zalogaju.
Ovo se ponekad ne sviđa nasim najmlađim kupcima, pošto više vole kada džem nije ovako bobičast, vec žele da se lakše razmazuje.
- Gde najčešće radite dostave?
– Dostavu najčešće radimo na jugu Srbije. Za gradove Kruševac, Kraljevo, Kragujevac, Niš i Leskovac.
- Da li imate neku anegdotu vezanu i za dostave i za proizvodnju?
– Jedna od naših beračica (zovemo je šef proizvodnje pošto je glavna) je dijabetičar i u toku berbe ona svaki dan jede dosta borovnice. Bere i kući da ponese uvek. U toku cele berbe joj je šećer u idealnim količinama i to joj mnogo znači. Znam da nije neka anegdota, ali je prvo čega se setim kada me neko pita o nečemu interesantnom vezanim za borovnicu. 🙂
Plave bobice iz Naupara na Bazaru Malih proizvođača
Sa Dušanom i njegovom ekipom družili smo se na oktobarskom Bazaru Malih proizvođača. Tada smo u bašti KC Grad mogli da probamo dve vrste njihovog džema od borovnice.
Za kraj pitali smo ga, da sa nama podeli svoje utiske sa Bazara.
– Bazar je bio jedno sjajno iskustvo, sa odličnom idejom i biće još bolje kada se proširi i na druge gradove.
Kako da kontaktirate Dušana, kao i celokupnu ponudu, možete pogledati na listingu na našem sajtu.
– Odlučni smo da nastavimo porodičnu tradiciju uzgoja kvalitetne hrane i da radimo sa pažnjom prema prirodi i proizvodima. Verujemo da se to odražava u ukusu i kvalitetu naše borovnice. Ako imate bilo kakvih pitanja o našim proizvodima ili načinu uzgoja, slobodno nas kontaktirajte.