Panel diskusija: Proizvodnja vina u Srbiji – Priče Malih proizvođača
Panel diskusija “Proizvodnja vina u Srbiji” je naša druga panel diskusija koju organizujemo jednom mesečno u periodu od aprila do novembra, u okviru projekta “Prostori otpora – Jačanje lokalnih inicijativa” koji sprovode udruženje Krokodil i Evropski fond za Balkan. Učesnici na drugom panelu biće:
Branislav Anđelić – Vinarija Plavinci
Bojan Vukmirica – Janovi vinogradi
prof. dr Zorica Ranković Vasić – Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu
O tome kako se pravilno podiže vinograd, koje sorte grožđa su najzastupljenije u Srbiji i kako izgleda biti mali proizvođač vina saznaćete na panelu od prof. dr Zorice Ranković Vasić sa Katedre za vinogradarstvo na Poljoprivrednom fakultetu i od dvojice malih proizvođača vina, Branislava i Bojana.
Pridružite nam se na panelu u prostorijama udruženja Krokodil u utorak, 14. maja, od 18 – 20 h.
Obavezne prijave na sledećem linku: https://tinyurl.com/yj2cns65
Ponuda vina naših proizvođača
Kada u pretragu na sajtu Mali proizvođači upišete reč “vino”, dobićete 10 rezultata pretrage. Od vina koja nastaju u malim količinama za potrebe domaćinstva, vina u poklon paketima, do pravih malih vinarija, u zavisnosti koje i kakvo vino želite, sigurno ćete pronaći nešto po svom ukusu.
Obavezno pretražite sajt, a u nastavku teksta upoznajte se sa pričama Janovih vinograda i Organske vinarije Plavinci, čiji su vlasnici učesnici ovog panela.
Janovi vinogradi
“Vinarija Janovi vinogradi nalazi se u selu Parcani na oko četrdeset minuta vožnje od Beograda. Udaljena svega 37 km od centra grada. U našoj maloj vinariji uživaćete u degustaciji vrhunskih domaćih vina. Vinarija je trenutno u procesu konverzije ka organskoj proizvodnji.
Vina su napravljena isključivo od grožđa iz našeg vinograda. Grožđe je gajeno bez upotrebe štetnih pesticida uz puno manuelnog rada, znanja i ljubavi. Ukoliko nas posetite, upoznaćete vinara, a uz pogled na brda Avalsko-kosmajskog podrejona, uvidećete razliku između malih i velikih vinarija. Lepo vreme, proleće i priroda omogućavaju gostima da na kratko pobegnu iz gradske gužve i uživaju u prirodi i vrhunskim vinima. Dobro došli!”
Organska vinarija Plavinci
“Vinarija Plavinci je prva srpska vinarija sa organskim sertifikatom za vino. Naša misija je da korišćenjem tradicionalnih metoda i najnovijih naučnih saznanja proizvedemo kvalitetno vino bez ikakvih štetnih dodataka, idući korak dalje od zvaničnih zahteva za sertifikaciju u organskoj proizvodnji:
Bez prskanja – Zahvaljujući sortama vinove loze koje su otporne na bolesti i insekte, kao i posebnom uzgojnom obliku koji omogućava prozračnost krošnje, grožđe se uzgaja bez herbicida, pesticida, fungicida i insekticida, a u većini godina čak i bez preparata dozvoljenih u organskoj proizvodnji.
Bez đubrenja – Ne koriste se ni mineralna đubriva ni životinjski stajnjak. Dodaje se samo organski kompost biljnog porekla i preparati od divljih biljaka (kopriva, rastavić, i sl.), a pokošena zelena masa ostavlja se u mestu i ona u toku raspadanja obezbeđuje dovoljno hranjljivih materija
Bez obrade tla – Vinograd se ne ore, ne tanjira i ne frezira. Teške mašine nikada ne ulaze u vinograd. Zatravljen je zatečenim kulturama i jednom godišnje zasejan leguminozama i žitaricama, isključivo od semena iz organske proizvodnje, koje se ručno kose. Prostor ispod čokota se ručno obrađuje motikama.”
*Da li znate koji se sve proizvodi koriste za bistrenje vina, i u konvencionalnoj i u organskoj proizvodnji? Želatin (svinjski ili goveđi protein), mleko, jaja, riblji mehur… Mi za belo vino ponekad koristimo bentonit, posebnu vrstu gline, a crveno uopšte ne bistrimo. U celom procesu proizvodnje od odsustva životinjskog stajnjaka u vinogradu do primene preparata u vinariji u Plavincima ne koristimo životinjske proizvode – zbog toga je naše vino 100% vegansko.
O vinariji Plavinci pisali smo i na našem blogu, pa sve detaljnije možete pročitati ovde.
Proizvodnja vina u Srbiji
Još jednom vas pozivamo da nam se pridružite na panelu u prostorijama udruženja Krokodil u utorak, 14. maja, od 18 – 20 časova.
I ponovo delimo link za prijave: https://tinyurl.com/yj2cns65
Broj mesta je ograničen. Vidimo se i dobro došli.