Demeter sirevi – od Pariza i Londona, do farme u Bečeju i zlatne medalje Novosadskog sajma
Janoš Demeter jedan je u nizu nagrađivanih proizvođača našeg udruženja. Ali, ono što je za njega specifično jeste činjenica da nikada pre početka proizvodnje kozjih sireva, nije imao koze, niti se bavio nekim drugim oblikom poljoprivrede. Ni on, niti bilo ko iz njegove porodice.
To što se trenutno može nazvati tvorcem dimljenog kozjeg sira koji je dobio zlatnu medalju Novosadskog sajma i što je osvojio prvu nagradu na Balkan Cheese festivalu, posledica je njegovog višegodišnjeg radnog iskustva u restoranima u Parizu i Londonu, ali i truda koji je uložio da napravi najbolji mogući sir, po povratku u Bečej.
– Radio sam u Parizu i Londonu po luksuznim hotelima restoranima i tu sam probao jako puno vrsta sireva, posebno kozjih i tu sam ih i zavoleo jako. Posle toga sam video neku reportažu o nekoj maloj farmi koza i tu me to zagolicalo. Niko pre mene u porodici nije se bavio poljoprivredom. Nismo imali nikad nikakve životinje, mada smo mi kao deca uvek voleli da imamo nešto u dvorištu.
Kako nastaju Demeter sirevi?
– Da bi napravili dobar sir najpre moramo imati kvalitetno mleko. Naravno, neko znanje i puno, puno strpljenja. Mnogo mleka sam bacio dok sam uspeo napraviti nešto što mi se sviđa.
– Proces je dosta dugačak. Prvo, potrebno je hraniti te životinje kvalitetno da bi nam dale što kvalitetnije mleko. Ja mislim da se tu rešava najveći deo. Jednom mi je jedan stariji čovek rekao: “Što ti ne bi pojeo, nemoj ni životinji dati.” Toga se držim.
Ishrana koza i briga o njima
– Jako puno je do ishrane životinja i mislim da je higijena na prvom mestu. Od štale, pa do mlekare. Ja pravim samo te polutvrde sireve, obične i dimljene. Ostavljam ih na zrenje, zavisi, mesec i po dva, tri, pet…Ali iskreno meni se najviše sviđa kad je star oko dva meseca.
– Trenutno o životinjama brine jedan moj drugar. On je oko životinja, a ja sam se maksimalno posvetio proizvodnji sireva i prodaji.
- S obzirom da su njegovi sirevi za kratko vreme postali popularni i da su ljudi prepoznali njihov kvalitet, pitali smo Janoša da li planira proširenje proizvodnje.
– Trenutno imamo taman koliko prodamo, ali planiramo neko proširenje, pa za koju godinu i mini mlekaru.
Demeter sirevi u inostranstvu
Kako se dobar glas daleko čuje i sirevi Janoša Demetera uspeli su da pređu granice naše zemlje i da, za sada samo u Evropi, steknu verne kupce i obožavatelje koji se stalno javljanju za nove količine.
– Imam neke drugare koji rade po Austriji i Nemačkoj. Nosili su svojim gazdama sireve kao poklon i od tada stalno naručuju.
PG Demeter i Mali proizvođači
Kada smo u saradnji sa našom dizajnerkom Jelenom odlučili da jednog od proizvođača iz našeg udruženja nagradimo besplatnim dizajnom za etikete, slučajni izbor pao je na Janoša.
– Nove etikete se jako sviđaju. I meni i kupcima. I tu bih se jos jednom zahvalio i vama i Jeleni koja ih je dizajnirala.
Nagrade za kozji sir
– Osvojio sam prošle godine veliku zlatnu medalju Novosadskog sajma za moj polutvrdi sir i tu sam se jako, jako iznenadio. Prijatno naravno. Baš, baš nisam očekivao ništa.
– Zatim se desila i prva nagrada na Balkan Cheese Festivalu za moj dimljeni kozji sir i to u ozbiljnoj konkurenciji. Trenutno je baš taj dimljeni kozji sir najpopularniji.
Kako poručiti?
Ukoliko ste ljubitelji polutvrdih, dimljenih sireva i još kozjih, poljoprivredno gazdinstvo Demeter je pravo mesto za vas. Pregled ponude Janoševih sireva, dostupan je na njegovom listingu na našem sajtu. A možete ga pratiti i na društevim mrežama Facebook i Instagram.