Bazar Malih proizvođača hrane ponovo u Nišu – nedelja 3. mart, restoran Pandora
U Nišu se Bazar Malih proizvođača hrane već treći put održava, sada već tradicionalno u restoranu “Pandora”, u ulici Lole Ribara 2. Prethodna dva Bazara ostavila su na sve proizvođače i posetioce mnoštvo pozitivnih utisaka. Posećenost je bila ogromna i zbog toga je Niš mesto u koje se uvek rado vraćamo.
U nedelju, 3. marta Nišlije će imati priliku da probaju i kupe proizvode od čak 11 proizvođača našeg udruženja. Neki od njih su tu iz okoline, ali ima i onih koji će preći pola zemlje, da svoje proizvode donesu i predstave u gradu na Nišavi.
Kao i uvek biće sireva, mesa, namaza, slatkog, zimnice, piva, vina i mnogih drugih različitih proizvoda koje prave vredne ruke naših članova.
Pripremite se, jer u Niš stižu:
- Taniero
- Vitbery
- Farma na kraj sela
- Gazdinstvo Petrović
- Gulmlek
- Zdravo kod Rusa
- Pčelarstvo Milošević
- Vinarija Plavinci
- Plave bobice Naupare
- ZZAPI pivara
- Vodenica potočara Tulare
Mlečni proizvodi i proizvodi od mesa
Kada smo rekli da će neki od proizvođača preći pola zemlje da bi učestvovali na Niškom Bazaru, mislili smo na Gulmlek, mlekaru iz Stapara kod Sombora. Na ovom Bazaru, Gulmlek je jedini koji donosi mlečne proizvode i nadamo se da će biti dovoljno sira u kačici, proizvoda po kom su prepoznatljivi.
Gulmlek
“Mlekara Gulmlek je porodična mlekara koju je pokrenula porodica Volić u Staparu pored Sombora. Više od 20 godina proizvodimo mlečne proizvode koji nalaze put do vaših domova. Naši dobavljači su naši prijatelji i deo šire porodice. Trudimo se da obezbedimo proizvode visokog kvaliteta po pristupačnim cenama kao i da negujemo tradiciju prerade mleka u Vojvodini.
Danas smo jedini proizvođač čuvenog sira u kačici koji se služio na dvoru u Beču, a postoje i priče da ga je jeo i Vinston Čerčil. Tradicionalni recept sa salaša prilagodili smo današnjem vremenu i po ovom nagrađivanom proizvodu postali smo poznati.”
Dostava se realizuje na kućnu adresu na teritoriji Beograda i Novog Sada. Dostava je besplatna, a minimum za poručivanje je iznos od 1800 dinara.
Osim sira u kačici, njihovu raznovrsnu ponudu, u koju je odnedavno stigla i domaća slatka pavlaka, možete pogledati na njihovom listingu na našem sajtu, kao i na Facebooku i Instagramu.
Farma na kraj sela
Meso nam ovog puta stiže sa farme ovaca iz sela Donja Sabanta, kod Kragujevca.
“Na samoj farmi se vrši i prerada mesa dobijenog od naših grla. U pitanju je suvo ovčije meso. Ali… Mi se ne bavimo klasičnim sušenjem mesa. Naši proizvodi su delikatesi od ovčijeg mesa i nešto slično sigurno niste probali, jer smo jedini u Srbiji koji na ovaj način proizvode. Meso pre dimljenja odstoji u vinu i začinima i predstavlja pravu gastronomsku poslasticu.
Rado smo viđeni gosti na svim bazarima, ali i vinskim manifestacijama. Možete pronaći dosta članaka o nama, pogledati profile na društvenim mrežama, a pravo zadovoljstvo nam je ukoliko nas posetite i poželite da budete naši gosti na farmi. Dobro došli. 🤗”
Šta to sve nudi Farma na kraj sela možete videti na njihovom sajtu ili na listingu na sajtu Mali proizvođači. Takođe ih možete pratiti i na društvenim mrežama Facebook i Instagram, a nedavno ih je posetio i Lovac na ukuse, pa pre Bazara i taj prilog možete pogledati na njegovom YouTube kanalu.
Zimnica
Kad pričamo o zimnici, obično mislimo na one zalihe omiljene hrane koje napravimo da u njima uživamo tokom hladnih dana. Da bi toga uvek imalo dok ne stigne proleće, na ovom Bazaru pobrinuće se Vesna Petrović iz Brusa.
Gazdinstvo Petrović
“Mi smo gazdinstvo Petrović i nalazimo se u podnožju Kopaonika. Bavimo se uzgojem voća i povrća na 1300 metara nadmorske visine, gde zemljište nije tretirano hemijskim sredstvima. Sve što proizvedemo je od voća i povrća koje je uzgajano sa puno ljubavi i pažnje, bez pesticida. Plodovi se pažljivo biraju i prerađuju, tako da se sačuva njihov bogat ukus. Naši proizvodi se prave po tradicionalnoj recepturi i upakovani su u staklenu ambalažu kako bi sačuvali prirodan ukus i miris. Pravimo proizvode za sve generacije koje žele da se hrane zdravo i kvalitetno.”
Već smo pisali o tome kako je Vesna Petrović poznata je u našoj grupi po svom ajvaru, zimnici i posebno sokovima. Šta sve pravi i donosi u Niš, možete pogledati na sajtu gazdinstva, njihovom listingu i društvenoj mreži Instagram.
Namazi i kremovi
Zdravo kod Rusa
“Zdravo kod Rusa je mala porodična firma nastala od poljoprivrednog gazdinstva. Već 11 godina se bavimo uzgojem lešnika i oraha na svojim plantažama. Nalazimo se u Obrežu kod Varvarina, podnožje Juhora, leva obala Velike Morave, centralna Srbija. Donosimo vam zdrave namaze od orašastih plodova, kao i još dosta domaćih specijaliteta.”
Bogatu ponudu kremova, koji mnogi po ukusu porede sa Nutelom možete pogledati na sajtu Mali proizvođači i društvenim mrežama Facebook i Instagram.
Plave bobice Naupare
Dušan Zamahajev, dolazi nam iz sela Naupare kod Kruševca. Već smo se družili na jednom od Bazara u Beogradu i tada su posetioci mogli da probaju dve vrste njihovog džema od borovnice.
“Posvećeni smo uzgoju borovnice u skladu sa visokim standardima kvaliteta i bezbednosti hrane, uz primenu Global G.A.P. sistema kvaliteta. Naš cilj je da pružimo zdravu i ukusnu borovnicu koja je uzgajana na održiv način. Polja su pažljivo odabrana i negovana, a berba se vrši ručno kako bi se osigurao najbolji kvalitet. Sva borovnica koju proizvodimo je sveža i lokalno proizvedena. Uzgoj borovnice nije samo posao, već i strast. Odlučni smo da nastavimo porodičnu tradiciju uzgoja kvalitetne hrane i da radimo sa pažnjom prema prirodi i proizvodima. Verujemo da se to odražava u ukusu i kvalitetu naše borovnice. Ako imate bilo kakvih pitanja o našim proizvodima ili načinu uzgoja, slobodno nas kontaktirajte.”
Ponudu i način dostave plavih bobica i proizvoda od njih, možete pogledati na listingu na sajtu Mali proizvođači, kao i na Facebook profilu gazdinstva, a o plavim bobicama iz Naupara pisali smo i na našem blogu.
Domaći sokovi, pivo i vino
Jedna od posetiteljki oktobarskog Bazara, podelila je sa nama svoje utiske koje smo preneli u okviru teksta u Blog sekciji na sajtu, rekavši da je Niški Bazar nešto što se može objasniti sa vrlo malo reči “I bazar i pazar”. Ovaj martovski neka ima novi moto: “I iće, i piće.”
Kako smo predstavili već nekoliko proizvođača koji donose hranu, vreme je da nabrojimo i one koji će događaj upotpuniti i nekim pićem. Domaće sokove donosi Vitbery iz Kragujevca, organsko vino stiže iz vinarije “Plavinci”, a kraft pivo domaće proizvodnje dolazi nam iz Borče.
Vitbery
“Mi smo firma Vitbery iz Kragujevca, proizvodimo hladno ceđene sokove premium kvaliteta. Voće od kojeg cedimo sokove ne sme biti tretirano/prskano mora biti prve klase, ne sme da sadrži trulež. Svi naši sokovi su bez dodatog šećera, bez konzervansa, bez vode, bez veštačkih boja i aroma.
Naši sokovi ne služe da utole žeđ, već služe za uživanje u čarobnim ukusima samog voća i da nahrane organizam svim vitaminima, mineralima i ostalim nutrijentima, kako bismo uvek bili zdravi i nasmejani. Svi naši sokovi poseduju analize sertifikovane laboratorije za bezbednost hrane i pića. Takođe posedujemo analizu sa Beogradskog Instituta da su nam sokovi na tržištu najbogatiji antioksidansima. Naše sokove mogu svi piti, bez starosnog ograničenja.”
O načinu dostave i kako možete poručiti prave domaće sokove od jagode, jabuke, borovnice, maline, kupine, aronije i višnje možete se informisati na listingu na našem sajtu, kao i na društvenoj mreži Instagram.
Vinarija Plavinci
“Vinarija Plavinci je prva srpska vinarija sa organskim sertifikatom za vino. Naša misija je da korišćenjem tradicionalnih metoda i najnovijih naučnih saznanja proizvedemo kvalitetno vino bez ikakvih štetnih dodataka, idući korak dalje od zvaničnih zahteva za sertifikaciju u organskoj proizvodnji.”
O detaljima proizvodnje i njihovim vinima, možete čitati na našem blogu. Rad vinarije, pojedinosti o proizvodima i novosti možete pratiti na društvenim mrežama Facebook i Instagram, kao i na sajtovima Vinarije i Malih proizvođača.
ZZAPI pivara
Ukoliko želite da vidite, kako izgleda jedna prava zadruga, pratite rad ZAPPI zadruge iz Beograda.
“ZadrugaZZAPI Beograd je kraft pivara u Borči, mala u gabaritima, velika u snovima. Osnovana od strane tri žene i dva muškarca koji dele iste strasti – pivo, hranu, druženje i putovanje. ZZAPI je strogo patrijahalna zadruga u kojoj muškarci kuvaju, a žene prodaju.”
Njihova piva Presedan, Trimix, Komšinicu i Levu stranu Dunava imaćete prilike da kupite na Bazaru.
O Zzapi pivari smo takođe pisali na našem blogu, u tekstu naslova “ZZAPI zadruga Beograd – dobro pivo za dobre ljude”, a možete ih pratiti i na društvenim mrežama Facebook i Instagram, kao i na sajtu pivare.
Sosevi
Za kraj svakog dana, ali i jela, treba da se dobro začini.
Taniero
Sosevi domaće proizvodnje do Niša neće daleko putovati, jer stižu iz Niške Banje. Pravi ih Aleksandar Tanić i moći ćete da birate između ljute selekcije, slatko ljutih soseva, ali i onih sa šljivom i čokoladom.
“Mi smo malo gazdinstvo iz Niške Banje koje je bavi proizvodnjom i preradom čili papričica, voća i povrća proizvedenih na našem gazdinstvu. Iz ljubavi prema kuvanju nastao je naš brend TANIERO. I uz nekoliko već prepoznatljivih proizvoda često izbacimo i neki specijal u manjoj seriji. Naše proizvode spremamo i pakujemo na tradicionalan način, bez upotrebe aditiva.”
Ponudu Taniero soseva, pratite na listingu na našem sajtu, ali i na društvenim mrežama Facebook i Instagram.
Med i proizvodi od meda
Kako to obično biva, najslađe dolazi za kraj. A za ljubitelje zdravih poslastica, nema bolje opcije od meda. Uz med, Miloševići, jedini pčelari na ovom Bazaru, u ponudi imaju i pergu i propolis, kao i različite vrste čajeva.
Pčelarstvo Milošević – med sa Stare planine
Miloševići iz Knjaževca svoj med redovno donose na naše Bazare. Sada su ponovo među svojima, u Nišu.
“Pčelarstvo Milošević se bavi pčelarstvom 25 godina. Bavimo se uzgojem pčela i proizvodnjom svih pčelinjih proizvoda. Nalazimo se u podnožju Stare planine, u blizini Knjaževca, selo Gornja Kamenica. Trudimo se da unapredimo proizvodnju i ponudimo autentične proizvode. Već dugi niz godina smo članovi SPOS-a (Savez pčelarskih organizacija Srbije) i u sistemu smo dobre pčelarske prakse. Izlagači smo na sajmu meda na Tašmajdanu 21 godinu. Pčelarstvo Milošević vam nudi bogatu paletu pčelinjih proizvoda, preko meda i imuno mešavina pa sve do čajeva ubranih na padinama Stare planine.”
Miloševiće upoznajte klikom na neki od sledećih linkova:Pčelarstvo Milošević, Instagram, Facebook.
Brašno
Kada na Bazaru obiđete sve proizvođače i kupite sve što je potrebno za jedan dobar nedeljni ručak, nikako uz to ne treba izostaviti i toplu pogaču ili starinsku proju. Da biste to napravili, savetujemo da odaberete neko ili više vrsta brašna mlevenih na vodenici potočari porodice Jaćović.
Vodenica potočara Tulare
U kategoriji brašna, po prvi put na jednom od Bazara Malih proizvođača svoje proizvode doneće nam iz sela Tulare porodica Jaćović. Njihova vodenica potočara, koja se nalazi na Backoj reci, melje žito već 150 godina.
“Kukuruzno, ražano, pšenično i ječmeno brašno proizvode se od naših žitarica koje uzgajamo na njivama u selu Tulare. Heljdinu žitaricu nabavljamo sa padina planine Kopaonik, budući da nije moguće uzgajati je na našoj nadmorskoj visini.
Cela zrna žitarica tradicionalno meljemo na isti način kao što su to radili i naši preci u vodenici na vodeničkom kamenu koji pokreće snaga vode. Prednost ovog načina proizvodnje je hladno i sporo mlevenje kod koga ne dolazi do pregravanja brašna kao kod električnih mlinova. Na taj način čuvaju se hranljivi sastojci, uključujući vlakna, minerale,vitamine, i brašno sadrži manje ugljenih hidrata i šećera.”
Ponudu brašna i pojedinosti o proizvodnji možete pogledati na listingu na našem ili na sajtu vodenice.
Vidimo se u Pandori, 3. marta. Dobro došli.