Branković jagode – ukus kao nekad na savremen način
Porodica Dejana Brankovića iz Grabovca kod Obrenovca, čiji preci su se tu nastanili pre skoro 200 godina, generacijama se bavila različitim vidovima proizvodnje povrća, voća, uzgajanjem cveća, ratarstvom i stočarstvom. Danas svi porodično uzgajaju jagode, a prošle godine počeli su sa uzgojem špargle. Dejan, koji se već 20 godina bavi prodajom, završio je fakultet za spoljnu i untrašnju trgovinu, kao i master studije iz te oblasti. Posao komercijaliste, umnogome mu je pomogao da na što bolji način predstavi svoj proizvod. Razlog, zašto je pored prodaje počeo da se bavi i poljoprivredom, leži u činjenici da je želeo da održi tradiciju svoje porodice samo na novi, savremen način.
Inicijativa da počnu da se bave plasteničkom proizvodnjom jagoda bila je upravo njegova. Krenuli su sa dva mala plastenika davne 2014, pre skoro 10 godina. Tada, kako sam kaže, nisu znali mnogo o samoj proizvodnji, ali su imali dobru osnovu, jer su se generacije pre njega bavile drugim vidovima uzgajanja voća i povrća. Prve dve godine su učili, pa je shodno tome bilo i uspona i padova. Trud se isplatio, jer ukoliko želite da proizvedete jagodu vrhunskog kvaliteta to zahteva dosta rada i mnogo strpljenja.
Zašto jagode iz plastenika?
Jagode iz plastenične proizvodnje su, prema rečima našeg domaćina, jagode premijum kvaliteta. Najveći deo proizvodnje kontroliše upravo čovek, što znači da su uticaji vremenskih prilika i neprilika svedeni na minimum. Klimatske promene utiču, kao što smo i doživeli, na pojavu snega u aprilu. Tada je cvetanje mnogih biljaka uveliko u toku, a to može značajno uticati na njihov dalji rast i razvoj, kao i na količinu roda. Bilje, voće i povrće koje se uzgaja na otvorenom, mnoge proizvođače često stavlja na velike muke, upravo zbog nepredvidivosti i nemogućnosti kontrolisanja uslova u kojima rastu.
Bitno je napomenuti da Brankovići svake godine vrše analizu zemljišta kako bi proverili da li su u zemlji prisutni svi elementi neophodni da bi jagoda bila zdrava i kvalitetna. Za đubrenje koriste isključivo stajnjak od njihovih krava, što je u procesu uzgoja takođe jedna od bitnijih stavki.
Inovacije u proizvodnji – knjiga polja
Čitav proces proizvodnje nadgleda licencirani diplomirani agronom iz oblasti jagodarstva. Nema improvizacije i sve se radi na zdrav i bezbedan način.
Takođe poseduju i knjigu polja, u kojoj se sve što se radi sa jagodama piše i dokumentuje. Prema Dejanovim rečima , ova knjiga je nešto što se podrazumeva u ozbiljnim proizvodnjama i bez čega se ne može zamisliti proizvodnja bilo koje biljne kulture u svetu. U Srbiji ta praksa nažalost još uvek nije zaživela, pa mnogi proizvođači iz neznanja koriste sredstva koja loše utiču na kvalitet ploda, a samim tim i na zdravlje potrošača.
Porodica Branković sada poseduje velike profesionalne plastenike sa sistemom podnog grejanja pomoću kog kontroliše velike oscilacije u temperaturi tokom marta, aprila i maja kada jagoda vrši fotosintezu. Pored sistema grejanja, postoji i sistem za zalivanje, a plastenici se kontrolisano i provetravaju. Ujedno, unutar plastenika, zasad je zaštićen i od kiše, što omogućava plodu da ostane suv tokom čitavog perioda zrenja i umanjuje šansu da će on satruliti. Oplodnju jagoda Brankovići su omogućili tako što u slučaju niskih temperatura napolju, u plastenike unose košnice sa pčelama ili bumbarima i onda oni uspešno odrade posao, jer su temperature unutra dovoljno visoke za njihov rad.
Proizvođači jagoda na otvorenom često su primorani da jagode tretiraju različitim preparatima protiv truljenja u slučaju kiše. Kada su niske temperature loša je oplodnja, a jutarnji mrazevi svake godine odnesu deo roda. Proces zrenja jagode unutar plastenika je mnogo brži od onog na otvorenom. Rezultat je da jagode iz plastenika možemo imati na trpezi skoro 20-30 dana ranije, što opravdava i njihovu veću cenu.
Prodaja i dostava
Pre saradnje sa platformom „Mali proizvođači“, Brankovići su svoj proizvod plasirali preko raznih online pijaca i društvenih mreža, pa su tako i stvorili veliku bazu zadovoljnih kupaca. Priča o njihovim jagodama prenosila se „od usta do usta“, od jednog zadovoljnog, do sledećeg kupca. To im je, kako naglašavaju i najbolja reklama. Za sajt i stranicu „Mali proizvođači hrane u Srbiji“ saznali su 2020. godine, a prvi put na našoj platformi oglasili su se prošle godine. Prisutnost na sajtu donela im je mnoge nove kupce, koji pre toga nisu znali za njih.
Svake godine, otprilike mesec dana pre početka berbe, mnogi stari kupci jave im se da pitaju kako su, kada stižu jagode i da rezervišu željene količine. Kada sezona zvanično počne, kontaktira ih veliki broj i starih i novih kupaca, koji žele da probaju prve zdrave i uvek slatke jagode sa njihove plantaže.
Prodaja se već nekoliko godina realizuje iksljučivo dostavom do krajnje adrese kupca. Ceo rod jagode prodaje se i plasira na taj način. Kupac online poruči, a Brankovići dostave na adresu.
Jagode su prepoznatljive pod nazivom „Branković Jagode“. Na ambalaži – korpicama u koje se pakuju, nalazi se deklaracija sa logom, kao i ostale generalije vezane za proizvod. Automobil kojim se vrši dostava, takođe je izbrendiran u znaku jagode, što dodatno daje na uočljivosti i prepoznatljivosti.
Dnevni kapaciteti dostave zavise od faze zrenja. U početnoj fazi to su količine od 50kg, a kako sezona odmiče idu i do 140kg dnevno. Pakovanje od 0,5 kg pokazalo se kao najpogodnije kako za same kupce, tako i za proizvođača. Malo pakovanje omogućava da jagoda zadrži svoj oblik, ima dobar protok vazduha, a i sama posuda je jednostavnija za dostavu. Takođe, bolje je rešenje zbog odlaganja u frižider, jer ne zauzima mnogo mesta.
Saradanja sa Američkom ambasadom
Tokom dostave jagoda, porodica doživi mnoge zanimljive situacije. Sa nama su podelili jednu od njih:
„Mi smo već tri godine prisutni kao jedini snabdevači jagoda koji imaju dozvolu Američke ambasade u Srbji da snabdevaju njihovo osoblje i porodice zaposlenih. Činjenica da imate takvu dozvolu i da sarađujete sa ovakvim kupcem dovoljno govori o kvalitetu naših jagoda. Jedna porodica iz ambasade koju godinama snabdevam, izrazila je želju da dođe na našu plantažu i da sami uberu jagode. To je za njih bio pravi doživljaj.”
“Kada su, po dogovoru, došli jednog popodneva, odmah su želeli da dobiju ambalažu gde će pakovati ubrane jagode. Ja sam krenuo sa njima do plastenika, noseći korpicu da i ja berem. Međutim, prišli su mi i zamolili me da ja sednem ispred i odmorim, a oni će sve sami uraditi. Tako sam sedeći u hladovini jednog drveta odmarao i gledao kako naši prijatelji sami beru jagode. Na kraju sam želeo da im tu ubranu količinu i poklonim, ali oni to nisu dozvolili, jer veoma cene naš rad i trud. To je bio prvi put da nisam morao da berem, pakujem i dostavljam jagode na adresu. Kupci su sve sami uradili. Ubrali, zapakovali i odvezli naše jagode svojoj kući“, kaže Dejan.
Noviteti i kako poručiti
Brankovići ne planiraju proširenje proizvodnje jagoda, jer im trenutni kapaciteti dozvoljavaju da maksimalno kvalitetno isprate svaku fazu proizvodnje dosadašnjih količina. Fokus im je dobar kvalitet i manja količina. Kako sezona uskoro počinje, ne zaboravite da na vreme rezervišete i poručite prvu turu jagoda ove godine.
Ukoliko u tome ne uspete, zapišite negde ime njihovog poljoprivrednog gazdinstva, jer imaju u planu da sledeće godine plasiraju prve količine organski uzgojene špargle.
„Špargla je jako interesantna kultura i nedovoljno zastupljena kod nas u proizvodnji. Potrebe za njom iz godine u godinu rastu, jer je to povrće koje se gaji na potpuno organski način. Dosta je zdravo i pomaže kod sprečavanja nastajanja mnogih bolesti. Naši kupci su dosta zainteresovani za šparglu i na neki način oni su i pokretači ideje da uđemo u ovaj vid proizvodnje. Zasad je još mlad i prve manje količine očekujemo naredne godine, jer je špargla višegodišnja kultura i čeka se oko tri godine do prvih plodova.“
Informacije o poručivanju, ceni i kontakt sa PG Branković, pronađite na linku ispod.