Destilerija Joković – Rakija Amanet
U vreme kada se mnogo manje voća prepuštalo zemlji i pticama, ali i kada se gotovo niko ozbiljnije nije bavio proizvodnjom rakije, Budimir Joković na starom tastovom, pokretnom kazanu od 150 litara koji nije imao ni rešetku, a ni mešač, počeo je da peče rakiju.
Prvi pokušaji bili su plod neiskustva. Rakija je često umela da zagori, a jednom prilikom iz očaja, zahvaljujući tuđem iskustvu, u kazan, prilikom pečenja, stavio je i džak kafe. Ta ideja se naravno ispostavila bezuspešnom jer je rakija poprimila ukus i miris kafe. Nada ga nije grejala, voćnjaci su sve više rađali, a grehota je bila upropastiti zrelu voćku rđavom rakijom. Dvadeset pet godina negovao je svoje voćnjake. Pored kajsije, kruške i šljive, posadio je i 700 stabala dunje.
Onda je 1989. godine odlučio da će imati sopstevnu proizvodnju rakije. Vođen potrebom za što boljom svašta je pokušavao. Birajući što bolju podlogu za kazan, isprobavajući sve za šta bi čuo, pa čak i pesak. Najzad je došao do onoga za čim je tragao i dobio 200 litara dobre rakije. Dobre, a Buda je hteo najbolju, onu koju neće moći niko nikada da zgotivi ukoliko ne promeni kazan. Slutio je da će mu najviši kvalitet doneti dobar moderniji kazan te se dao u potragu za njim. Žudeći za adekvatnim oruđem obišao je celu Srbiju, a najbolje majstore pronašao je u Prokuplju, u Kazandžijskoj radnji Barbut, u kojoj mu je napravljen kazan od 800 litara, na kojem od 2004. godine, peče rakiju po svom ukusu, onakvu kakvu niko u podnožju Deli Jovana ne ume.
Danas Buda poseduje oko 7000 stabala. Većinu voća prodaje tržištu koje se takođe bavi prizvodnjom rakije. Određenu količinu pekao je iz zadovoljstva, i prodavao kroz registrovano domaćinstvo, a onda je, u dogovoru sa svojom ćerkom i unucima, došao na ideju o registovanju destilerije. Daće sve od sebe da svoja lična iskustva prenese dalje svojim unucima, kao lični AMANET.
Tradicija, kvalitet, strast
Sve naše rakije proizvode se od voća uzgajanog na padinama planine Deli Jovan u Istočnoj Srbiji, posedujemo voćnjake sa dunjama, šljivama, kajsijama i kruškama. Pažljivo izabrane sorte voća kojima pogoduje klima i podneblje. Na visini od 450m nadmorske visine bez industrijkih zagađivača okoline.
Nakon uzgoja voća izutetnog kvaliteta, priprema se kljuka za fermentaciju koja je jedna od najvažnijih faza u pripremi rakije. Bez dodavanja šećera, od opranog i samlevenog voća dobija se izuzetna sirovina za pečenje vrhunske rakije. Višegodišnje iskustvo u pečenju rakije na tradicionalan način osavremenjen profesionalnim bakarnim kazanom sa retrifikacionom kolonom od 800 litara.
Kvalitet i ispravnost
Na osnovu rezultata laboratorijskih ispitivanja i stručnog razmatranja ovlašćene Enološke stanice Vršac u pogledu fizičko-hemijskog ispitivanja – bezbednost i kvalitet, Amanet rakija odgovara Zakonu o bezbednosti hrane(“Sl. glasnik RS” , br. 41/09 i br.17/19) i Zakonu o jakim alkoholnim pićima (“Sl. glasnik” , br. 92/2015), odnosno ispunjava uslove propisane navedenim pravilnicima.
Pročitajte višeNit sa prirodom
Poljoprivredno gazdinstvo Korićanac se bavi uzgojem lešnika. Plantaža se nalazi u okviru park – šume “Kraljevica” koja je pod zaštitom grada Zaječara, kao prirodno dobro od posebnog značaja. Naš brend smo nazvali Nit sa prirodom jer je zasad uronjen u netaknutu prirodu koja je ovde podarila plodno i zdravo zemljište, čistu vodu i svež vazduh. Lešnik prerađujemo u ulje i brašno koje je bez konzervanasa i bilo kakvih dodataka.
Pročitajte više