The Nutcrackers by AgroPremium
Zdravo! Mi smo Nevena i Ivan i stojimo iza male preduzetničke radnje Agro Premium iz Milatovca (u blizini Kragujevca). Naš brend nosi naziv The Nutcrackers (porodica KrckoOraščića ili Orašara). Ovaj naziv smo odabrali prvenstveno zbog simbolike jer su prvi proizvodi koje smo počeli da proizvodimo bili upravo od oraha sa našeg imanja, a potom i plodova lešnika, badema i drugih uljarica. Pored toga, u pojedinim tradicijama i kulturama se veruje da “orašari” donose sreću porodicama i da štite dom. Mi smatramo da naši proizvodi mogu štititi i doprineti vašem dobrom zdravlju, pa, samim tim, donose i sreću u vaše domove.
Stoga, u našoj ponudi su 100% hladno ceđena ulja, pre svega orašastih plodova poput orha, lešnika i badema, ali i drugih uljarica kao što su seme bundeve, maka, susama.
Naša ulja su rezultat pažljivog procesa proizvodnje koji ima za cilj da očuva sve prirodne arome i hranljive sastojke. Visokokvalitetna hladna ceđenja osiguravaju da ulja zadrže bogatstvo omega masnih kiselina i drugih vitalnih nutrijenata koji doprinose opštem zdravlju.
Proteinska brašna Agro Premiuma
Proteinsko brašno koje se dobija nakon ceđenja ulja, poput onog od oraha, lešnika i badema, ima nekoliko prednosti u odnosu na samleveni plod. Naime, proces ceđenja ulja odvaja masnoće od ploda, ostavljajući za sobom proteinsko brašno koje je koncentrisano u hranljivim materijama. Ova koncentracija čini brašno bogatijim proteinima, mineralima i drugim korisnim nutrijentima. Dalje, proces ceđenja uklanja veći deo masnoća iz ploda, čime se smanjuje sadržaj masti u proteinskom brašnu. Ovo može biti korisno za one koji žele kontrolisati unos masti u ishrani. Proces ceđenja može eliminisati gorkaste i trpkaste note koje su ponekad prisutne u samlevenom plodu. To rezultira proteinskim brašnom koje ima blaži ukus i čini ga prijatnijim za upotrebu u različitim receptima.
Namazi od oraha, meda i maline ili jabuke su, kao i svi naši proizvodi, 100% prirodni.
U pitanju je mešavina bagremovog meda, delimično obezmašćenog jezgra oraha (fini orahov puter) i liofilizovanog voća: jabuka i malina.
Naši proizvodi ne sadrže aditive, konzervanse, veštačke boje i arome, kao ni gluten. Posebno smo ponosni na činjenicu da su naši proizvodi odobreni od strane Instituta za javno zdravlje u Kragujevcu, što potvrđuje njihovu izuzetnu čistotu i sigurnost. Naša preduzetnička radnja teži ka održivosti i smanjenju otpada, čime se pozicioniramo kao “zelena firma” koja brine o okolini.
Pogodno za vegetarijance i vegane.
We are (the) real nuts!
Čuvajte svoje telo, jer to je jedino mesto u kome morate da živite.
Plantica
Plantica se već 8 godina bavi proizvodnjom mikrobilja, a od nedavno i jestivim cvećem kao i drugim dekorativnim programom. Takođe otpočeli smo i proizvodnju baby povrća. Tokom ovih godina, naša proizvodnja i ponuda se širila, kvalitet povećavao i danas možemo reći da smo postigli kontinuranu proizvodnju sa ustaljenim kvalitetom. S obzirom da smo prvi proizvođači ovakvog proizvoda kod nas, smatramo da je naša dužnost da radimo na informisanju naših kupaca, ali i celokupnog građanstva. Pored toga, rad sa nutricionistima, naučnim radovima i širenju svesti o zdravoj ishrani i važnosti iste.
Naš cilj jeste da omogućimo svakom domaćinstvu da u svojoj kuhinji ima sveže biljke koje će seckati neposredno pred jelo. Naša proizvodnja je u zatvorenom prostoru, izolovana od spoljašnjih uticaja, pod kontrolisanim uslovima. Naši proizvodi nisu tretirani i koriste se testirana semena.
Pročitajte višeŠitake Nikolov
Mi smo porodično poljoprivredno gazdinstvo Nikolov, koje je počelo sa proizvodnjom šitake pečuraka 2007 godine, februara meseca. Tada smo prve supstrate šitake pečurke ubacili u jednu malu podrumsku prostoriju od desetak metara kvadratnih. Sama ideja da se bavimo proizvodnjom pečuraka datira iz 1995. godine, ali tada nismo planirali da to budu šitake.
Na samom početku, po nagovoru prijatelja počeli smo sa 100 supstrata, koje smo kupili gotove. Tada se javila i ljubav prema šitake pečurkama. Već sledeće godine smo proširili proizvodnju sa još jednom prostorijom i naučili smo da spremamo svoje supstrate, ili smo bar mislili da smo naučili.
Posle bezbroj grešaka u pripremi i ispravljanja istih, stigli smo do nivoa kada možemo reći da imamo kvalitetne supstrate sa odličnim prinosima i izuzetne pečurke bez upotrebe hemijskih sredstava. Supstrate izrađujemo od piljevine hrasta, koju sami pravimo. Stalnim ulaganjem smo povećali i ukupan kapacitet proizvodnje na 700 supstrata mesečno, a za koji mesec ćemo stići do brojke od 1000 supstrata na mesečnom nivou.
Pročitajte višeLalino zlato
Mi smo PG Dejan Đukić iz Crepaje kod Pančeva. Uzgojem bundeva se bavimo duži niz godina, a površine pod bundevom konstantno povećavamo u prethodnih 10 godina. Od 2019. godine započinjemo preradu bundeva na domaćinstvu i pokrećemo brend “Lalino zlato”. Odmah smo se izdvojili na tržištu po specifičnim, originalnim i jedinstvenim proizvodima od bundeve. U svom proizvodnom programu imamo namaz od bundeve bez dodatog šečera, turšije od bundeve i kandiranu špageti bundevu.
Na gazdinstvu gajimo više vrsta jestivih i ukrasnih bundeva koje prodajemo u sezoni jesen/zima.
Od prošle godine smo započeli ljuštenje, sečenje i zamrzavanje bundeve, tako da sada bundevu imamo tokom cele godine.
Poseban segment u našoj ponudi su ukrasne bundeve kojih imamo dosta vrsta, oblika i boja.
Takođe na gazdinstvu gajimo i autohtonu sortu kukuruza “Osmak” i to beli i crveni i od njih pravimo brašno od celog zrna.
Pročitajte višePG Mirilov
Maksim, Biljana i Nemanja su ekipa iz tima Leblebija Naut. Uzgoj leblebije se najčešće povezuje s toplijim podnebljima. Međutim, s promenom klime i sve toplijim i sušnijim letima, i u našoj zemlji su se stvorili uslovi za uspešan uzgoj ove biljke. Leblebija predstavlja bogat izvor proteina i minerala, a zemljištu popravlja plodnost.
Uvideo je to i mladi stručnjak Nemanja Mirilov iz Bačkog Gradišta, nedaleko od Novog Sada, koji je nakon završenih studija ekonomije razmišljao čime da počne da se bavi. Leblebiju je prvi put posejao pre tri godine na površini od pola katastarskog jutra semenom iz Rusije. Prethodno je urađena analiza plodnosti zemljišta. Setva se obavlja početkom aprila, a moguća je sve do pred Đurđevdan. Leblebija ima kratku vegetaciju i rod donosi za 110 dana nakon polaganja semena u zemljište.
Prve godine leblebija je rodila oko 1,5 tona po katastarskom jutru, što je dobar rezulat. Naredne sezone povećana je površina na četiri, a lane na 10 katastarskih jutara. Korišćeno je seme iz Grčke i Rusije. Osim grčkih i ruskih sorti, ove godine posejane su i libijske i avganistanske sorte, koje imaju crno i crveno obojeno seme.
Ovo je proizvodnja u kojoj ima mnogo fizičkog rada, jer leblebija zahteva često okopavanje. Vrlo brzo nakon nicanja ne može se više ući mašinama u usev. Za ovu proizvodnju je specifično da leblebija dobro podnosi monokulturu, a čak postoji i podatak da se najbolji prinos postiže četvrte godine gajenja na istoj parceli. Ova biljka ne zahteva ni značajnije đubrenje, jer ostavlja azot u zemljištu, herbicide takođe ne koristimo, a usev prskamo jedino rastvorom koprive. U ovom rastvoru ima dosta gvožđa i kalijuma koji nedostaju leblebiji. Velik je udeo ljudskog rada u ovoj proizvodnji, pre svega ima mnogo okopavanja, pa zato smatramo da je bolje da se mladi bave njome. Već sada sarađujeno sa osam mladih poljoprivrednika, a planiramo i da do kraja leta osnujemo zadrugu. Cilj je da čitav lanac proizvodnje od setve pa do plasmana bude pod kontrolom samih proizvođača.
Ove godine je po prvi put na pola jutra posejao autohtonu sortu kukuruza “beli osmak”, poznatiju i kao staklenac.
Reč je o staroj vrsti belog kukuruza iz sorte tvrdunaca koja se koristi pretežno za ljudsku ishranu. Nekada je bio zastupljen na čitavom Balkanu, a danas ga je teško pronaći jer su ga osamdesetih godina potisnuli hibridi. Osim što je beo, karakterističan je i po krupnom zrnu i osam redova, a ako dobro rodi može da ima i preko 12 redova, kao i veoma krupan klip.
“Osmak ne daje velike prinose kao hibrid. Ove godine smo ga prvi put posejali, zato ne možemo sa sigurnošću da kažemo koliki će biti prinosi. Uskoro nas očekuje berba pa ćemo videti. Sejali smo ga kao i svaki drugi kukuruz. Nismo ga tretirali ni sa čim. Kada je nikao prskali smo malo sa koprivom, koju inače koristimo i za druge kulture jer je dobra i zdrava, kako za ljude tako i za biljke. Takođe, morali smo da prskamo zbog korova. Zagrnuli smo ga, oparali i pustili ga da raste,”
Pročitajte višeKolibri Eismanufaktur
Dve sestre i jedan Kolibri sladoled
Kolibri je priča dve sestre. Jedne koja je odrasla u Srbiji, i druge koja je rođena u Austriji. Priča o jednom ujedinjenju, međusobnoj povezanosti i snu da jedna takva poslastica kao što je sladoled nađe put i do Srbije.🥰
U Kolibri Eismanufaktur se bavimo proizvodnjom ručno pravljenog sladoleda (artisan ice cream) od najboljih prirodnih sirovina. Kako u Austriji, tako i u Srbiji, poštujemo tradicionalnu recepturu staru 32 godine. Pravimo sladoled od samog početka – sami pravimo svoju bazu sladoleda, tako da posebno biramo sirovine koje u njega ulaze.💥
Artisan – ručno pravljeni sladoledi
Receptura je austrijska – to naglašavamo jer se naš sladoled razlikuje od italijanskog gelata, u proizvodnji koristimo manje mlečnih masti i manje šećera. Od sirovina koristimo najbolje svetske (kakao, čokolada) i domaće proizvođače (borovnica i malina sa Zlatibora, višnje iz Feketića @samo.visnje) itd.🍒
Po želji sestre, koja je pre 10ak godina preuzela brend Kolibri u Austriji, otvorena je proizvodnja i radnja u Beogradu, u Dositejevoj 1, avgusta 2021. godine. To je bilo ostvarenje dugogodišnjeg sna, lepa priča koja još čvršće povezuje dve sestre i što je još važnije, pruža mogućnost da se sladoled od zanimljive kombinacije ukusa u kome mogu da uživaju i u Srbiji.
Mukotrpan ali sladak rad
Nije bilo lako uspostaviti proizvodnju u Srbiji, ispoštovati sve standarde, naći sve dobre i kvalitetne sirovine, ali i žonglirati između – bavljenja preduzetništvom u Srbiji s jedne strane i troje male dece s druge.🥰 Veoma smo zadovoljni što smo uspeli u svemu tome i što možemo da širimo svoju zajednicu.
Deveti sladoled sveta
Prošle godine je Kolibri Eismanufaktur proglašen najboljim sladoled Austrije na prestižnom svetskom takmičenju u Bolonji – Gelato Festival World Masters. Tad je ukus Grofica Alpa osvojila srca italijanskog žirija, a na krajnjem takmičenju Kolibri je prograšen 9. sladoledom sveta.🎊🎊
Pročitajte višeBanatski black garlic
Poljoprivredno gazdinstvo Bogatinčević iz Banatskog Novog Sela proizvodi crni beli luk.
Naš proizvod je Banatski black garlic i njime želimo da svima nama približimo prirodan domaći proizvod, zdrav, neočekivanog i jedinstvenog ukusa. On je izrazito crne boje, bez neprijatnog i oštrog mirisa nakon komzumacije. Vrlo snažan prirodan antibiotik koji poboljšava i varenje. Sadrži nekoliko puta više antioksidanasa i minerala od sirovog belog luka. Bogat je i aminokiselinama. Njegova jedinstvena boja, ukus i tekstura stvaraju se bez ikakvih aditiva. Proizvodi se fermentacijom, tehnikom koja potiče sa Dalekog Istoka – Japana i Koreje.
Način pripreme svoju tajnu krije u kvalitetnom belom luku uzgajanom u banatskoj crnici i primeni odgovarajuće kombinacije temperature, vlažnosti i strpljenja.
Može se koristiti u slanim jelima, u poslasticama, ali se može i grickati kao žele bombona.
Pročitajte višeNit sa prirodom
Poljoprivredno gazdinstvo Korićanac se bavi uzgojem lešnika. Plantaža se nalazi u okviru park – šume “Kraljevica” koja je pod zaštitom grada Zaječara, kao prirodno dobro od posebnog značaja. Naš brend smo nazvali Nit sa prirodom jer je zasad uronjen u netaknutu prirodu koja je ovde podarila plodno i zdravo zemljište, čistu vodu i svež vazduh. Lešnik prerađujemo u ulje i brašno koje je bez konzervanasa i bilo kakvih dodataka.
Pročitajte više