Zlatna teglica
Naša priča počinje davne 2015. godine, kada smo se slučajno našli u sred suncokretove paše. U početku smo mislili da je samo slučajnost, međutim danas imamo veliki pčelinjak koji broji 60 LR košnica. Da bi zaokružili proces, pre 5 godina smo napravili objekat za pakovanje i skladištenje meda. Nedugo zatim smo dobili RS broj i plasirali naše proizvode na police zdravih hrana.
Kako smo rasli tako se asortiman sve više širio i danas brojimo preko 15 različlitih proizvoda. Pored tri sortne vrste (Bagremov, Lipov i Med od Uljane repice) imamo u ponudi i tri imuno bombe (Imuno med, Med i seme koprive i Bronhi med). Najslađe za kraj su naši kremići sa liofilizovanim voćem (malina, narandža, jagoda, aronija, višnja).
Pored svih ovih proizvoda imamo i Med u saću, Propolis kapi i Medovaču.
Pročitajte višePG Ćulibrk
Mi smo poljoprivredno gazdinstvo Ćulibrk iz Karađorđeva. Evo već petu godinu se bavimo prozvodnjom jesenjeg belog luka sorte Bosut. Prve godine je bila proba i selekcija da bi već od sledeće godine počeli sa ozbiljnijim radom i proizvodnjom. Sada imamo jednu ozbiljnu količinu kvalitetnog proizvoda i ponosni smo na to. Trud se isplatio, a kupci nam se uvek vraćaju što nam je posebno drago.
Prošle godine smo počeli sa održavanjem zasada leske, tako da ćemo u ponudi imati i lešnik. Ta priča je iznenada došla, ali smo se lepo snašli u nečemu što je totalna suprotnost od belog luka.
Za obradu zemljišta je zadužen moj suprug. Kako bi izbegli upotrebu herbicida, sve se ručno okopava i šparta.
Pročitajte višePG Mirilov
Maksim, Biljana i Nemanja su ekipa iz tima Leblebija Naut. Uzgoj leblebije se najčešće povezuje s toplijim podnebljima. Međutim, s promenom klime i sve toplijim i sušnijim letima, i u našoj zemlji su se stvorili uslovi za uspešan uzgoj ove biljke. Leblebija predstavlja bogat izvor proteina i minerala, a zemljištu popravlja plodnost.
Uvideo je to i mladi stručnjak Nemanja Mirilov iz Bačkog Gradišta, nedaleko od Novog Sada, koji je nakon završenih studija ekonomije razmišljao čime da počne da se bavi. Leblebiju je prvi put posejao pre tri godine na površini od pola katastarskog jutra semenom iz Rusije. Prethodno je urađena analiza plodnosti zemljišta. Setva se obavlja početkom aprila, a moguća je sve do pred Đurđevdan. Leblebija ima kratku vegetaciju i rod donosi za 110 dana nakon polaganja semena u zemljište.
Prve godine leblebija je rodila oko 1,5 tona po katastarskom jutru, što je dobar rezulat. Naredne sezone povećana je površina na četiri, a lane na 10 katastarskih jutara. Korišćeno je seme iz Grčke i Rusije. Osim grčkih i ruskih sorti, ove godine posejane su i libijske i avganistanske sorte, koje imaju crno i crveno obojeno seme.
Ovo je proizvodnja u kojoj ima mnogo fizičkog rada, jer leblebija zahteva često okopavanje. Vrlo brzo nakon nicanja ne može se više ući mašinama u usev. Za ovu proizvodnju je specifično da leblebija dobro podnosi monokulturu, a čak postoji i podatak da se najbolji prinos postiže četvrte godine gajenja na istoj parceli. Ova biljka ne zahteva ni značajnije đubrenje, jer ostavlja azot u zemljištu, herbicide takođe ne koristimo, a usev prskamo jedino rastvorom koprive. U ovom rastvoru ima dosta gvožđa i kalijuma koji nedostaju leblebiji. Velik je udeo ljudskog rada u ovoj proizvodnji, pre svega ima mnogo okopavanja, pa zato smatramo da je bolje da se mladi bave njome. Već sada sarađujeno sa osam mladih poljoprivrednika, a planiramo i da do kraja leta osnujemo zadrugu. Cilj je da čitav lanac proizvodnje od setve pa do plasmana bude pod kontrolom samih proizvođača.
Ove godine je po prvi put na pola jutra posejao autohtonu sortu kukuruza “beli osmak”, poznatiju i kao staklenac.
Reč je o staroj vrsti belog kukuruza iz sorte tvrdunaca koja se koristi pretežno za ljudsku ishranu. Nekada je bio zastupljen na čitavom Balkanu, a danas ga je teško pronaći jer su ga osamdesetih godina potisnuli hibridi. Osim što je beo, karakterističan je i po krupnom zrnu i osam redova, a ako dobro rodi može da ima i preko 12 redova, kao i veoma krupan klip.
“Osmak ne daje velike prinose kao hibrid. Ove godine smo ga prvi put posejali, zato ne možemo sa sigurnošću da kažemo koliki će biti prinosi. Uskoro nas očekuje berba pa ćemo videti. Sejali smo ga kao i svaki drugi kukuruz. Nismo ga tretirali ni sa čim. Kada je nikao prskali smo malo sa koprivom, koju inače koristimo i za druge kulture jer je dobra i zdrava, kako za ljude tako i za biljke. Takođe, morali smo da prskamo zbog korova. Zagrnuli smo ga, oparali i pustili ga da raste,”
Pročitajte višeČajić Bakajić
Ja sam Ljubiša Avramov, rođeni Bečejac, odrastao pored reke i uvek voleo pecanje i riblje specijalitete. Na nagovor supruge pre 7 godina počeo sam da pripremam specijalitete od ribe. Prvenstveno za našu slavu Nikoljdan i tokom postova. Takođe kroz hobi, jer sam i sam gurman. Ohrabrilo me i oduševljenje kumova i gostiju, pa sve češće počinjem sa pripremom pre svega zdravih dimljenih proizvoda od ribe i mesa. Sve to je uticalo na moju odluku da se pridružim Malim proizvođačima. Proizvodi iz moje ponude su potpuno prirodni, bez aditiva. Samo so, začini i ljubav prema ovom hobiju.
Pročitajte višeOmega Oil
Dobrodošli u Omega Oil, malo porodično preduzeće sa sedištem u Bečeju, u srcu Vojvodine.
Naša priča počinje 2018. godine jednostavnom idejom proizvodnje hladno presovanog ulja suncokreta, koja se ubrzo proširila na ulja od drugih sirovina kao što su ulje golice, lana, susama i niz putera od orašastih plodova uključujući puter od kikirikija, puter od lešnika i puter od badema. Ulja cedimo tradicionalnim metodama hladnog presovanja kako bi se obezbedilo maksimalno zadržavanje hranljivih materija i prirodnih ukusa, ne sadrže konzervanse ni aditive.
Naša posvećenost kvalitetu prepoznata je osvajanjem nekoliko nagrada, uključujući i zlatne medalje na Novosadskom sajmu tri godine zaredom, za hladno presovano ulje suncokreta, tikve golice i puter od kikirikija.
Pročitajte više